Fundusze Emerytalne zaczynają odrabiać straty

Kwiecień to miesiąc giełdowych wzrostów, który przyniósł wzrosty na giełdzie – tym samym dając funduszom szansę na odrobienie strat. Wszystkie OFE zarobiły, jednak jak zwykle nie wszystkie tyle samo…

Oto ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych za kwiecień w wersji doc z obiektywnego serwisu bankier.pl – Ranking kwiecień. W maju jak do tej pory Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie odnotowuje dalsze wzrosty – można więc być dobrej myśli – w maju fundusze powinny w dalszym ciągu piąć się w górę.

Należy również wspomnieć o tym na czym polegają te całe straty i tym czy naprawdę należy się tym przejmować…

Przepisy dotyczące funduszy emerytalnych są tak skonstruowane, że mają nadane pewne zasady i ograniczenia. Najważniejsze, to takie, że jeśli chcą inwestować w akcje to muszą to robić na polskiej giełdzie. Z jednej strony to dobrze bo dostarczają kapitał na giełdę – dzięki temu przyszli emeryci – pośrednio inwestują na giełdzie, zarabiają na emeryturę, a z drugiej strony ten potężny kapitał finansowy jest wykorzystywany przez spółki notowane na GPW w Warszawie. Czyli w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że odkładając pieniądze na emeryturę w OFE inwestujemy nasze składki w firmy – spółki akcyjne, tym samym dając im szansę rozwoju. Poprzez fundusze emerytalne każdy uczestnik OFE staje się akcjonariuszem spółek giełdowych, właścicielem obligacji skarbowych i wielu innych instrumentów finansowych, w które inwestuje nasz fundusz. Niektórzy uczestnicy OFE po 10 latach mają na koncie emerytalnym po 50.000 zł co jest pokaźną kwotą do zainwestowania… jednak kto by miał czas i przede wszystkim wiedzę, aby takimi pieniędzmi zarządzać na giełdzie… i być na tyle konsekwentnym aby ich między czasie nie wydać… po to właśnie są fundusze emerytalne. Teraz widać jak nasze pieniądze zarabiają jednocześnie wspierając gospodarkę w Polsce – teraz widać, że jest to dużo lepsze wyjście niż pakowanie składek do jednego ‚wora’ jakim jest ZUS.

II fIlar – idea

I tu wychodzi cała idea II filaru, którą mało kto rozumie:

  1. Składki trafiają na indywidualne konto uczestnika.
  2. Składki są inwestowane, co w długim okresie (np 30 lat) zapewni duże stopy zwrotu.
  3. Składki kilku milionów osób to potężny zastrzyk kapitału napędzający polską gospodarkę poprzez giełdę.
  4. Polska gospodarka rozwijając się zapewnia te stopy zwrotu z 2 punktu.

Minus takiej sytuacji jest taki, że stan konta emerytalnego zależy od giełdy czyli polskiej gospodarki… dlatego kryzys ma wpływ na wartość rachunku emerytalnego. Taką sytuacje mamy obecnie…

Jak inwestują OFE

Trzeba też zaznaczyć, że fundusze mogą inwestować w instrumenty ryzykowne – akcje tylko określony procent kapitału. Reszta musi być ‚bezpieczna’ tzn. np. w obligacjach skarbowych. Ktoś zapyta: to dlaczego na czas kryzysu fundusze nie przeniosły wszystkich środków do obligacji tylko poszły wraz z akcjami na ‚dno’?? A no właśnie z tego powodu a którym wcześniej był wspomniany – gdy zsumuje się konta emerytalne wszystkich uczestników OFE (same CU i ING mają razem ponad 5 milionów) to okazuje się, że są to gigantyczne kwoty – i jeśli zainwestuje się je w spółki akcyjne, to nie da się ich potem tak po prostu wyprowadzić – bo dopiero takie działania mogłyby spowodować bałagan i prawdziwy kryzys. Tu widać jak OFE są skorelowane z giełdą i dlaczego nie mogą zawsze być na plusie, jakby sobie wszyscy życzyli…

Jak się nie martwić

Skoro wyniki giełdy to prawie to samo co wyniki OFE to jedno jest pewne: Kryzys nie trwa wiecznie. Jeśli ktoś ma do emerytury 15, 20 czy 30 lat to dzisiaj zamartwiając się o chwilowy spadek stanu rachunku emerytalnego nie postępuje zbyt rozsądnie.

Oto wykres najbardziej miarodajnego o sile gospodarki indexu z giełdy warszawskiej – WIG20, od 1994 roku, czyli od początku jego istnienia:

wykres wygenerowany na stronie http://www.gpw.pl

Czerwony punkt wskazuje tutaj kurs WIG20 z dnia 7 maj 1998 roku – jest to 1863 punktów, czyli tyle ile… w dniu dzisiejszym(19.05.2009). Czy oznacza to, że polska gospodarka wróciła do stanu sprzed 11 lat?? Oczywiście, że nie. Przecież przez te 11 lat aż do dziś nie zdarzył się ujemny wzrost gospodarczy. Można przez to rozumieć, że wyniki na giełdzie często zależą od nastrojów inwestorów i od tzw psychologii tłumu. Równie dobrze 3 miesiące obfite w pozytywne informacje mogą spowodować powrót do hossy, tak jak negatywne wieści z USA spowodowały bessę, i kryzys obecny przede wszystkim w mediach. Jak widać na wykresie zawsze po spadkach przychodziły wzrosty i tak będzie i tym razem.

Luka

Planuje się wprowadzenie jednego usprawnienia systemu II filaru w wypadku następującej sytuacji:

Ktoś powie: No dobra mam 20 lat do emerytury, więc na pewno w tym czasie giełda się odbije i wartość rachunku wzrośnie. Ale co będzie jeśli za te 20 lat kiedy będę chciał rozpocząć wypłacanie emerytury giełda po wzrostach ponownie wpadnie w ‚dołek’?? To dobre pytanie, bo ta kwestia jeszcze nie jest rozwiązana. Miesięczna wysokość świadczenia z II filaru będzie obliczana na podstawie stanu rachunku w dniu przejścia na emeryturę. Więc np ktoś kto przeszedłby na emeryturę w czasie hossy miałby większą emeryturę niż ten kto przeszedł w czasie kryzysu…

Propozycja jest taka, aby zróżnicować rachunki OFE w ten sposób, żeby środki osób, które zbliżają się do emerytury(np 5lat wcześniej) inwestować tylko w instrumenty bezpieczne z niskim ale pewnym zyskiem bez ryzyka, jakim są np obligacje.

Mam nadzieję, że te informacje przybliżyły idee II filaru. Oczywiście są ludzie, którzy ten system krytykują lub też pochwalają – ma on kilka niedociągnięć, które wychodzą w trakcie działania systemu w praktyce. Oby tylko właściwe usprawnienia były wprowadzane na bieżąco.

Podobne wpisy:
Zmiana OFE – jak to jest i kiedy warto
Aktualne wyniki inwestycyjne Funduszy Emerytalnych – zobacz kto chce nas nabrać…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Najpopularniejsze wpisy

Maj 2009
Pon W Śr C Pt S N
« Kwi   Czer »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Blog Stats

  • 14,725 hits
Reklamy

%d blogerów lubi to: